SK EN

Príprava na CT vyšetrenie

ctZákladná príprava na vyšetrenie CT je minimálne 4-6 hodín pred vyšetrením nejesť, je potrebné prijímať dostatočný príjem tekutín, ale len nesladený čaj a čistú vodu. Dostatočné pitie pred i po vyšetrení je dôležité hlavne preto, aby sa pri podaní kontrastnej látky rýchlo a bez nadmernej záťaže obličiek vylúčila z tela von.
Vyšetrenia panvy alebo tráviacej sústavy si vyžadujú špeciálnu prípravu, aby bola dobre odlíšiteľná od ostatných štruktúr. Najskôr je nutné jeho vyprázdnenie od zbytkov stolice. 2-3 dni pred vyšetrením sa doporučuje len ľahko stráviteľná potrava s čo najmenším obsahom nestráviteľných zvyškov. 24 hodín pred vyšetrením je potrebné byť úplne nalačno, príjem tekutín nie je obmedzený. Deň pred vyšetrením je potrebné užiť preháňadlo, ktorý dostať kúpiť prakticky v každej lekárni. Treba ho užiť podľa priloženého návodu. V prípade nutnosti zobrazenia močového mechúra tento musí byť naplnený - preto by pacient nemal tesne pred vyšetrením močiť.  
 

Súčasťou vyšetrenia brucha a panvy je pitie vo vode rozmiešanej kontrastnej látky. Piť ju treba postupne po menších dúškoch počas asi 30-tich, niekedy až 60-tich minút. CT vyšetrenie panvy u žien vyžaduje (až na malé výnimky) zavedenie tampónu do vagíny. Pacienti s chorobami obličiek a alergici vyžadujú v určitých prípadoch špeciálnu prípravu. Ak patríte do tejto skupiny a neboli ste osobitne pripravení, oznámte to ošetrujúcemu personálu.
Pre vyšetrenie niektorých orgánov je potrebné podať kontrastnú látku vnútrožilovo. Pri podaní kontrastnej látky sa občas môžu vyskytnúť skoré nežiaduce  reakcie v podobe alergickej či alergii podobnej reakcii, ktoré je potrebné okamžite riešiť. Preto je nevyhnutné, aby ste ešte 25 minút po podaní kontrastnej látky zotrvali v čakárni CT pracoviska. Pokiaľ ste už v minulosti mali nežiaducu reakciu na podanie kontrastnej látky vnútrožilovo, informujte o tom už lekára, ktorý Vás na vyšetrenia posiela. Ten by mal s lekárom CT pracoviska dopredu dohodnúť špeciálnu prípravu, aby sa predišlo nežiaducim účinkom. Túto skutočnosť zopakujte i personálu CT pracoviska. Sprievodným javom samotného podania kontrastnej látky môže byť pocit tepla v celom tele, nutkanie na močenie, či pachuť v ústach. Tieto pocity však veľmi rýchlo odznejú. Celé vyšetrenie bežne trvá 5-20 minút, s výnimkou zavedenia kanyly do žily je nebolestivé